Szülés utáni első három hónapot negyedik trimeszternek is nevezzük. A 3-dik hónap betöltése után kinyílik a világ a baba és az anyuka számára is. Jó esetben beáll egy napi rutin, a baba egyre többet van ébren, figyeli a környezetét, megjelennek az első mosolygások, a hangos kacagások. Sokat figyeli a kezeit és hamar rájön, hogy ő irányítja azokat, tudatosan nyúl a játékok után, pakolgatja “játszik” vele. Ez fontos állomás a szem-kéz koordináció fejlődéséhez. Ebben a korban már bátrabban tudunk velük játszani. A babák már igazán élvezik a csiklandozásokat, a kukucs játékokat, hintáztatókat. A 4-5 hónapos babák beszorított ököltartása sokkal lazább, így többet játszhatunk a tenyérkékkel, ujjacskákkal is.
“Ebben az időszakban a baba sokkal aktívabb, szociálisabb és felfedezi a körülötte lévő világot. Már stabilan hasal, erősen támaszkodik az alkarján, szépen tartja a fejét és hosszabb ideig is bírja a hason fekvést. Mindkét kezével nyújtózkodik játékokért, akár a hátán, akár a hasán fekszik. Képes oldalra fordulni a hátáról és megpróbál fordulni a hasára.” Rencsik-Non Bernadett, korai fejlesztő (Motrikids, Nagyvárad)
A baba mozgásfejlődését követve, a következő játéktípusokat ajánljuk , de természetesen az eddig megszeretett játékokat, mondókákat is játsszuk tovább.
Hintáztató
Hinta, linta, palinta,
Benne fekszik Babika.
Köröstárkány
Egy erősebb plédbe fektetjük a babát. A pléd 4 sarkát két felnőtt fogja meg és hintáztatjuk benne a gyereket. Babika helyett mondjuk a gyermekünk nevét.
Hinta, hinta, palinta,
Szépen szól a pacsirta,
Lökd meg, pajtás , a hintát,
Érjük el a pacsirtát.
Fugyivásárhely
A baba jobb kezét összefogjuk a jobb lábával, ugyanígy a bal kezét a bal lábával és háton fekve oldalra forgatjuk őket, úgy hogy a fülük is érje a szőnyeget.
Csiklandozó
Keze, lába van neki,
Szeme, füle van neki,
Orra, szája van neki,
És hol fut a kis nyuszi?
Tenke
Megsimogatjuk a kezeit, majd sorba megérintjük a testrészeket és a végén megcsiklandozzuk.
Néni, bácsi,
Nem látták a kismalacot?
Erre szaladt,
Erre, erre…
(csikk, makk, makk…)
Berettyószéplak
“Erre, erre…” résznél ujjainkkal a baba kezein, lábain , testén haladunk, majd a végén megcsiklandozzuk őket.
Kukucs játék
Egyedem, begyedem, bébicske,
Hová fut a menyecske?
Szántóföldre ugrálni,
Egérlyukba bújkálni.
(Kukucs!)
Paptamási
Kezeinkkel takargatjuk a saját vagy a baba szemeit. A mondóka végén kukucs játékot játszunk. Játszahatjuk úgy is, hogy a baba talpával takargatjuk a saját szemeinket, a végén elbújunk majd előbújunk a talpacskák mögül.
Tenyeresdik
Begerega, gombocska,
Kerekecske dombocska,
Itt csücsül a nyulacska.
Jön a vadász meglátja,
Beszalad a,
Beszalad a,
Nyakába,
Nyakába.
Ottomány
Ha az ökölszorítás kicsit lazult játszhatunk a tenyerekkel. Úgyanúgy játszható , azonban a baba kézfején, talpán, egyéb testrészén is.
Ujjainkkal köröket rajzolunk a baba tenyerébe. “Itt csücsül” résznél egy ujjunkkal egy pontot rajzolunk, “Beszalad a “ : két ujjunkat mozgatjuk a tenyérkébe, “nyakába” : megcsiklandozzuk a nyakát.
Ujjasdi
Ez az ujjam körtefa,
Ez az ujjam lerázza,
Ez az ujjam fölszedi,
Ez az ujjam hazaviszi,
Pici Gyurka mind megeszi
(Hamm!)
Szentjobb
Őköltartás oldásának segítése. Sorba kinyújtogatjuk a baba ujjait. Később végig símogatjuk az ujjacskákat. Játszhatjuk a lábak ujjacskáival is.
Kacagj baba kacagjál, soha el ne búsuljál!
Mondókázzatok minden nap, a pár hónapos babákkal is!
Felhasznált irodalom:
Faragó József, Fábián Imre: Bihari gyermekmondókák (Bukarest, 1982)
Rencsik-Non Bernadett: A baba mozgásfejlődése
Tatárné Nagy Ágnes: FejlesztÉsjáték, Népi játékok a fejlesztés tükrében (Kisújszállás, 2022)